Офроуд разходка с джип до водопад „Казаните“ и златоносната река
08.11.2018
Екстремно изживяване за авантюристи край село
Чавдар
Като една от най-малките община в България, Чавдар впечатлява със своята природа и красивите горски хълмове на Същинска Средна гора. За благосклонността на природата към селото говори местността „Казаните“. Те представляват съвкупност от 5 малки водопада, вливащи се един в друг, и от 1970 г. са обявени за природна забележителност. „Казаните“ са разположени между величествени скали, образуващи котли, откъдето е и произходът на името на природната забележителност.
Има две местни вярвания за образуването на „Казаните“. Първото е, че те са естествено формирани от падащата течаща вода, която е издълбала скалите. Второто вярване е, че хората, живели по тези земи през Средновековието, са издълбали казаните за да събират златните люспи и да ги превръщат в украшения и предмети. Добре известно е, че 90 % от реките в България са златоносни, като Беререй е доказателство за това.
Освен двете местни вярвания съществува и една трета, не толкова известна легенда, че жителите на древното селце са издълбали казаните като дар към боговете, за да се отблагодарят за благоденствието и изобилието, с което са дарени земите и водите им.
До момента до водопад „Казаните“ се стигаше по два начина (прекрасно описани от блогърката Ели Иванова в сайта Друми в думи).
Добрата новина за търсачите на екстремни преживявания е, че Община Чавдар предоставя нов начин за достигане на крайната цел – посещение на „Казаните“ – офроуд разходка до местността. Този маршрут е запазен за истинските авантюристи – за тези, които не обичат правилата, за тези, които не се страхуват от екстремно шофиране. Но най-вече за тези, които обичат красивите пейзажи и романтично прокрадващата се мисъл, която несъмнено се появява, когато сте заобиколени от многовековни дървета, диви реки и златоносни реки - че минаваш тънката граница между настоящето и миналото. Тук сякаш времето е спряло, а природата се е възцарила и показва в пълна степен своето величие!
По пътя има многобройни красиви клисури, които могат да бъдат проучени. А ако желаете можете да си пробвате късмета и да търсите златни песъчинки по течението на река Беререй.
Община Чавдар предлага двупосочен и еднопосочен тур с джип за гостите си. По този начин можете да избирате да отидете с джип до природната забележителност „Казаните“ и да се върнете пеша до селото за около час и половина. Или да изберете двупосочен тур, който ви предоставя възможността транспортът да ви изчака, за да можете да се насладите на каскадата от водопади и да се върнете от началната точка. Цените варират в зависимост групата и избраната услуга и възрастта, както следва:
Двупосочен курс Местност "Св. Петка", с. Чавдар – Природна забележителност "Казаните":
1 човек – 20 лв.
2 човека – 30 лв.
3 човека – 40 лв.
4 човека – 40 лв.
Еднопосочен курс Местност "Св. Петка", с. Чавдар – Природна забележителност "Казаните":
1 човек – 15 лв.
2 човека – 20 лв.
3 човека – 30 лв.
4 човека – 30 лв.
Деца до 7 год. възраст – безплатно
Деца от 7 до 12 г. вкл. – 50% отстъпка от цената за възрастен.
Услугата се предоставя ежедневно в следните часови интервали:
В периода 01.04-31.10:
От понеделник до петък – 08:00 до 17:00 часа.
Почивни и празнични дни - 10:00 до 19:00 часа.
В периода 01.11-31.03:
Всеки ден от 09:00 до 17:00 часа.
Заявки се приемат в Археологически парк "Тополница" както и и на телефони:
0882 539781; 0882 935336; 0885 662737.
За онези, които желаят, съществува възможност и за конна разходка из забележителностите на Чавдар. Услугата се предоставя след предварителна заявка на тел.: 0887 698564 (г-н Петър Раков).
Преди или след разходката до "Казаните" може да посетите и другите туристически обекти в село Чавдар: Спортно-туристическата атракция с Въжеландия, Археологически парк "Тополница" и параклиса "Св. Петка" в едноименната местност; Фолклорен център Чавдар www.folklorecenter.bg; църквата "Св. Архангел Михаил" и параклиса "Св. Георги"; хижите "Сакарджа" и "Братия".
Накрая остава и едно предизвикателство: Прекарайте една нощ като прародителите ни в неолитните къщи в Археологически парк "Тополница"!